Yeni başlayanlar için hangi kamera?

Sürekli amatör ve bağımsız sinemacılığa adım atmak isteyen ve “Hangi Kamera?” diye soran kişilere aynı şeyi defalarda anlatmak zor oluyor. Bu nedenle bu soruya genel bir cevap verecek bir yazı kaleme almak istedim. Bu soruyu cevaplarken esas aldığım nokta bütçe oldu ve bundan sonra da bu türden soruları cevaplarken bütçe yani ödenebilecek para miktarını esas alarak anlatmaya çalışacağım. Bu yaklaşımın bazı kolaylıkları olduğu kadar önemli bir dezavantajı da var. Kameraların fiyatları devamlı değiştiği için, bu liste kısa süre içinde geçersiz hale gelebilir. Bunu zamanla güncelleyerek çözmeye çalışacağım. Ayrıca, Türk Lirası ve ABD Doları arasındaki değişken kur değeri de burada bir sorun yaratabilir. Ek olarak, bu kameranın yurtdışından mı alınacağı yoksa Türkiye’den mi alınacağı sorusu da söz konusu oluyor. Ben hemen hemen tüm malzememi yurtdışından edindiğim için hem Türkiye piyasası konusunda çok ayrıntılı bilgili değilim, hem de Türkiye’deki rakamlar kendi içinde büyük değişiklik gösterebiliyor. Ülkeye hem yasal yollarla ithale edilen ürünler var, hem de spot denen ve elden getirilen ürünlerin satıldığı bir piyasa var. Bu nedenle bu iş en baştan zor ama en azından bir yerlerden başlamak gerek.

İlk madde olarak aslında 0 (sıfır) bütçeyi seçtim ve cep telefonlarına kısaca değindim. Bunun nedeni birçok kişide zaten mevcut olduğu için ek bir yatırım sayılmaksızın cep telefonlarının film çekimi için kullanılmasının mümkün olması. Kişisel olarak elimi süreceğim bir alan değil ama bu blogun amacı tüm amatör sinemacılara hitap edebilmek olduğu için ve genelde de bu konuya meraklı gençler doğrudan bu soruyla geldikleri için bu maddeyi ilk olarak ele aldım. Her kameranın altına kendi takdir ettiğim videolardan alıntılar koydum ve bunları tam HD olarak ve tam ekran izlemenizi rica edeceğim.


 

Cep Telefonu (0 bütçe)

Eğer bir kameraya ulaşmak için başka hiçbir maddi şansınız yoksa, günümüz cep telefonları ile de film çalışmaları yapılabilir. Fakat, telefon kameraları kullanılarak, sinematik görüntünün genelde temel bileşenlerinden biri olarak kabul edilen alan derinliği elde edilmesi biraz zor. Ayrıca düşük ışık performansları da iyi değil. Yine de bunları bilerek ya gündüz ve iyi aydınlatılmış ortamlarda ya da ışık desteği ile bu kameralar da kullanılabilirler. Bu konuda bir uzman değilim ama aşağıdaki sayfada verilen karşılaştırmalara bakarak kendiniz karar verebilirsiniz:

http://www.gsmarena.com/vidcmp.php3

iPhone, Kısa film, The Fixer:

iPhone 5S Kısa film, Flip Champagne:

iPhone Plus Test:

iPhone 6 Plus Film, DragonBorne:

iPhone 6 Plus Müzik Videosu:

Samsung Galaxy Note 3 Test:

Samsung Galaxy Note 3 Kısa Film Gloomy Day:

HTC Kısa film, The Rabbit Trail:

Nokia 1020, Test:

Nokia 1020, Kısa film, Vengeance:

Nokia 1020, Kısa film, Tom & Issy:


 

0-150 TL aralığı

Bu rakama adam gibi bir kamera bulmak olanaksız ama elinizden sadece bu geliyorsa size
önereceğim tek şey var ki zaten bu bütçe başlığını açmamın tek nedeni bu kamera: sj4000
Action Camera (76 dolar yurtdışından postalama dahil. Türkiye’de satış fiyatı 250 TL
civarı).

41eTJHHIs-L._SY300_

Aslında bir GoPro klonu olmasına karşın geniş açısı ile oldukça net çekimler
yapabilen bir kamera. Düşük ışıkta performans beklemek mantıklı olmaz ve lens 170
derece ile sabit ki bu da kenarlarda geniş açı bozulmaları demek. Ayrıca alias ve moire
gibi sorunlar da mevcut ama gündüz çekimleri ve ışık destekli çekimlerde başka çare
yoksa kullanılabilir. Kameranın HDR modu, 100, 200, 400 ve Auto ISO modları var. HDR
bazı yerlerde güzel destek olabiliyor. Kötülüğü ise sinematik değil video görünümlü
çekim yapmak durumunda olmanız. Ayrıca ses konusu hiç de iddialı değil ama bu harici
biçimde halledilebilir.

Elinizden geliyorsa bu kamerayı alıp üzerinde değişiklik yapmayı da düşünebilirsiniz ki
bu durumda ilk aklıma gelen şey GoPro için tasarlanan Backbone diye bir sistem ve GoPro üzerine C mount lensleri takmanızı sağlıyor. Oldukça pahalı olması bu seçeneği mantıksızlaştırıyor ama buradaki kastım farklı.

ribcage-banner2

Bunun sj4000 için de yapılabileceğini düşünüyorum. Böylece ilginç
bir şekilde birden C mount lenslere terfi edip profesyonel TV kamerası lenslerini
kullanmak bile mümkün olabilir. Yine kamerayı hazır açmışken içindeki mikrofonu iptal
edip bir jak ekleyerek harici kaliteli mikrofonlar da eklenebilir. Bu durumda bu kamera
yavaş yavaş çok ilginç bir şekilde profesyonel bir aşamaya doğru yöneltilebilir ama
yanlış anlamayın diye hemen söyleyeyim: Bu kameranın sensörü iç-öteleme (interpolation)
ile 1080p çekiyor ve esas çözünürlüğü daha düşük. Bunun sonucu olarak da moire ve alias
sorunları devamlı mevcut ama onlar da biraz yumuşatıcı donanımlar (soft filtre) ile çözülebilir. Kısacası, birazcık uğraşma ile aslında bir tür kendi sinema kameranı kendin yap türünden bir şeyler elde edilebilir. Filminiz iyiyse kimse alias’a takılmayacaktır. Ama mucizeler de beklememeli.

SJCAM-Original-SJ4000-WIFI-Action-Camera-Diving-30M-Waterproof-Camera-1080P-Full-HD-Underwater-Sport-Camera

Bu kameranın wi-fi modelini (100 dolar) alırsanız uzaktan kontrol ederek daha da kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Pilleri 5-7 dolar civarı ama usb kablosu üzerinden de devamlı 5V ile kullanılabilir. Ek olarak yanında bir sürü montaj ekipmanı geliyor ve ayrıca doğal olarak bu kamerayı su altında kullanma olanağınız da mevcut. Oktokoptere, helikoptere, araç camı dışı ve içine her yere gelen bu kamera, profesyonel kullanıcı için daha çok kaza/tehlike kamerası (crash cam) ve yedek geniş açı kamerası olarak cepte bulundurulması gereken bir donanım iken, maddi olarak sınırlı giriş düzeyi filmciler için de alternatif bir başlangıç noktası olabilir. Evet, ama uğraştırır, baştan söylemesi.

Dış mekan performansı:

Karışık:

Sualtı:

sj4000 sökülmesi

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2168338

http://rushmoremods.blogspot.com.tr/

Harici mikrofon soketi eklenmesi:

http://www.instructables.com/id/SJ4000-External-Microphone-HACK/

Lens değişikliği:
http://www.amazon.com/gp/product/B00EFLCEN6/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

Smartphone bağlantısı:

Lens filtresi eklenmesi:

http://www.aliexpress.com/store/product/2014-New-SJ4000-Accessories-37mm-UV-Filter-Lens-Lens-Adapter-Lens-Cap-for-SJ4000-Sport-Camera/1242099_2030371952.html

GoPro C mount eklenmesi:
Catclaw Gopro Hero3 3 Black C CS Mount Lens Mod Kit (100 dolar)
http://www.ebay.com/itm/Gopro3-Modifying-Tool-kit-C-CS-Lens-Adapter-Modified-Kit-For-Gopro-Hero3-3-/181418464325

http://nofilmschool.com/2013/03/gopro-hero3-interchangeable-lenses-novo-camera

http://nofilmschool.com/2013/12/back-bone-ribcage-gopro-hero3-plus-interchangeable-lenses


150-500 TL arası
Bu aralık ölü bölge. Yani ikinci el olarak bile alınabilecek çok bir şey yok. Alınabilecek en alt kamera olarak 2. el Canon 550D’yi esas aldığım için ve o da 500TL üzerinde yer aldığı için bu aralığı “bir şey gelip oturuncaya dek boş bırakıp geçiyorum.

EK: Bakılması gereken modeller:

i-panasonic-dmc-g3-14-42mm-lens

Panasonic G3 (375 TL ikinci el, 750-800 TL lens ile sıfırı)

Sadece otomatik çekebilen, manuel ayarları olmayan bir model. Bu noktadan itibaren sadece manuel ayarı olan modelleri inceleyeceğim.

Panasonic G3, Tanıtım, belgesel:

 


 

500-750 TL arası

12963-eos550dkit

İkinci el Canon 550D (550-600TLden başlayarak)

Burada gerçekten kamera denebilecek ve üzerine hemen her türlü lensi takıp son derece verimli çalışmalar yapabileceğiniz Canon 550D yer alıyor. Magic Lantern eklemesi ile istediğinizden bile çok özelliğe sahip olacaksınız. Yapamayacağı şeyler ham çekim (RAW), 4:2:2 veya 10 bit video özellikleri olarak sıralanabilir. Bunlar yüksek kalite için önemli ama olmazsa olmaz denemeyecek özellikler. Ne yaptığınızı bilir ve kendinizi ve gözünüzü iyi eğitirseniz 550D ile sinema filmi çekmenizin önünde bir engel yoktur. ISO olarak 800’ün üstünü zorlamadan ya da ışık desteği alarak sorunsuz her türlü çekimi yapabilecek bir makinadır. İsterseniz kit lens olarak 18-55mmyi de alabilirsiniz ama çok önermem. Gündüz dış mekan çekimi dışında size yarardan çok zarar sağlayacak bir lenstir. APS-C sensörü ile 1.6 kırpmalı olarak tüm profesyonel lensleri ya doğrudan ya da adaptör halkaları ile kullanmanız mümkün. Canon FD serisi, M39 ve C/CS Mount lensleri Canon gövdeler ile kullanamayacağınızı hatırlatalım.

Müzik videosu ve efekt çalışması: (özellikle BTS ile birlikte izlemenizi öneririm)

https://vimeo.com/59912826 (BTS)

Sinematik çekimler:

Cinestyle Filmlook:

Kısa filmler:

Stüdyo (Reklam, efekt)

Belgesel:


 

ZBEAUTY-LG

İkinci el Panasonic GH1 (600TL)
Panasonic’in MFT (Medium 4/3) formatına sahip çok güzel bir kamerası. Canon’daki Magic Lantern gibi bunun üzerinde de bir hack uygulaması mevcut ama çalışma şekli olarak Magic Lantern gibi esnek değil. MFT formatı kırpmayı 1.88 yapmasına karşın lens çeşitliliğini doruk noktasına çıkarmıştır. Kullanamayacağınız lens yoktur denebilir ki elbette bazı formatlar var (M39 veya CS Mount) ama bunları zaten kullanmamanız gerek diyerek konuyu noktalıyorum. En büyük eksisi düşük ışıkta sabit gürültü (FPN) oluşturmasıdır. İlginç olarak bu kamerayı sevenler hala ve hala diğer GHlere kıyasla daha sinematik bir doku verdiğini düşünürler. Severek kullandığım ve bana çok güzel görüntüler vermiş bir kameradır. İmkanlar açısından 550D’nin dengi olarak görülebilir. Türkiye’de bulması biraz zor bir modeldir.

Test:

Kısa film:

Gece:

Belgesel:


 

750TL

 

canon-600d-raw

İkinci el Canon 600D. Bu model oynar ekranı ile 550D’nin bir model üstü. Ayrıca bu modelde diğer Canon modellerinde bulunmayan x3 özelliği var ki tüm Canon APS-C kameralar içinde alias ve moire sorunlarını neredeyse sıfıra indiren bir özellik. Görüntü kalitesi 550D’den çok da farklı değildir ama ekran ve x3 nedeniyle biraz daha kullanışlı.

600D, Filmlook testleri:

600D, Kısa film, Loop:

600D, Kısa film, Junkie:

600D, Kısa film, Stuck in the Mud:

600D, Belgesel, Portrait of a Local Barber:

600D, Belgesel, Kenya Safarisi:

600D, x3 modu ve alias/moire testi:


 

Panasonic G3 (800 TL)

Yukarıdaki G3 maddesine bakınız.

 


 

1000TL

b68572_bfcf_lumixDMC-GH2-1

İkinci el Panasonic GH2 (500-700 dolar yurtdışı, 1000-1200 TL Türkiye). Bunun ile çekemeyeceğiniz görüntü türü yok diyebilirim. Korkunç bir keskinliğe sahip video türünden çalışmaların yanısıra, uygun lens ile son derece sinematik görüntüler de elde edilebilen, orta siklet görünen ama boyundan çok büyük işler çıkaran bir kameradır. Hatta şöyle söyleyebilirim ki aslında bu kamera önümüzdeki 10 yıl boyunca hala ve hala son derece kabul edilebilir görüntüler çekebilirsiniz. HD formatında en başarılı kameralardan biridir ve üzerinde inanılmaz güçlü hack uygulamaları var. Diğer DSLRler gibi 800 ISO üstüne pek çıkmamanız gerekir. 600D’deki x3 moduna benzer bir mod olan ETC ile daha küçük sensörler için üretilmiş C mount lensleri de başarıyla kullanabilir.

GH2 o derece başarılı sonuçlar vaadediyor ki bu kamera ile sinema salonlarında gösterilmek üzere çekilmiş ve kısmen de olsa (festival kapsamında idi en sonuncusu) gösterime girmiş filmler var. Bunların en önemlileri Upstream Color, Mandorla, Splitting Bethany ve Musgo.

GH2, Sinematik test:

GH2, Splitting Bethany (Filmconvert teaser):

GH2, Musgo (Tam film):

GH2, Mandorla (Trailer):


Panasonic G6 slant PR-580-100

Panasonic G6 (Yurtdışında 450-475 dolar)
Bu kamera GH2’den sonra çıktığı için daha güncel bir sensöre sahip. İkinci el GH2 almak yerine ona yakın video performansı sergileyen bu kamerayı olanağınız varsa yurtdışından getirtebilirsiniz. Ek olarak üzerinde wifi+NFC var. G6 görüntüsü bana biraz daha videolaşmış geldi ama bu sorun olmayacaktır.

G6 Lens testleri:

G6, Filmlook testi

G6, Video, müzik, reklam (+18):

G6, Video çalışması, Transcend:

 


 

Canon_60D_50mm_Prime

Canon 60D (1100TL)
Bu kamera aslında 600D’nin daha kaliteli bir gövdeye sahip olanı. Fakat video kalitesi açısından bir fark yok. O nedenle bu kamerayı almak yerine 600D alıp aradaki farkı lens gibi daha önemli şeylere yatırmak daha iyi olabilir. Bu fiyata tek avantajı, ikinci el değil sıfır olması olacaktır ve elbette Magic Lantern burada da harikalar yaratıyor ama esasen bu kamera hala bir 600D.

60D, Test:

60D, Kısa film, Rosie:

60D, Kısa film, Courageous:

60D, Kısa film, The Way I See:

1000 TL üzerini ayrı bir yazıda ele almak üzere…

Reklamlar

Yeni başlayanlar için hangi kamera?” için 17 yorum

 1. Teşekkür ederim hem buradaki hem de forumdaki bilgiler için.

  600D: ”Ayrıca bu modelde diğer Canon modellerinde bulunmayan x3 özelliği var ki tüm Canon APS-C kameralar içinde alias ve moire sorunlarını neredeyse sıfıra indiren bir özellik”

  Bu özellik 60D-de varmı?

  1. Evet, bu özellik nedense sadece 600D’de var. Sonrasında 650D’de bile çıkarıldı. Hatta bunun yanlışlıkla eklenen ve sonradan çıkarılan bir özellik olduğu yönünde teoriler de var. Çünkü bu mod alias vb tüm sorunları hemen hemen ortadan kaldırıyor. Satır atlama yapmadan sensörün ortasından görüntü almak olayını bu kameralarda kullanmak istemedi sonradan herhalde Canon. Güzel ama crop arttığı için kullanışlılık konusunda sorun oluyor biraz. Biraz da noise artıyor ama o çok dert değil.

 2. Canon 550d modelinde örnek verdiğiniz bts videosuna bayıldım. Ancak araştırdığımda başka örnekler bulamadım. Bu tarza bildiğiniz videolar varsa paylaşırsanız vallahi çok sevap kazanırsınız. 🙂

   1. Ek: Sanırım yanlış videoyu kastettim. Siz efektli olanı kastetmişsiniz. Ezbermde 550D ile bu türden video yok ama diğer kameralarla yapılmış before/after türünden vfx videoları oldukça bol.

 3. Merhabalar Hocam,
  Blogunuza rastlayınca çok şaşırdım.Bu kadar süre boyunca böyle kaliteli bir blog ve yazılar gözümden nasıl kaçmış anlamadım.Tüm çabanız için yüzlerce kez teşekkürler.Aynen bilgilendirmeye devam edin lütfen :).

  Bir de bir sorum var .Bu sene üniversiteye başlıyacağım.Bilgi üniversitesi görsel iletişim tasarımı.Şükürler olsun ki en çok ilgi duyduğum şeylerin üniversitesini okuyacağım :).Bölümümde bir çok tasarım dersinde proje ödevleri var.Pek tabii bu projelerde özgün çalışmalar için kendim bir şeyler yakalamak durumundayım.Hazırlık senemde de başlayacağım bir youtube projem var.İnsanlara ilham veren kişilerle röportajlar yapacağım.Her yere ışık götürmem mümkün olmayacak sanırım.Kendime ait bir mikrofonum var Rode videomicro.Mikrofon girişi olan tüm bu ihtiyaçlarımı karşılayacak olan kamera sizce yukarıdakilerden hangisi ? Veya başka önerebileceğiniz kamera var mı ? Bütçem belki 1000 liraya kadar gidebilir.Ne kadar ucuz o kadar iyi.Öğrenciyiz sonuçta :D.

  Cevabınızı merakla bekliyorum.Teşekkür ederim şimdiden.

  Saygılar.

  1. Ben teşekkür ederim. Eğitim hayatınızda başarılar dilerim şimdiden.

   Harici mikrofon girişi olan bir DSLR işinizi görür. O rakamlara 2. el 600D ya da GH2 alabilirsiniz. Niyetiniz varsa ikisi için de yardımcı olabilirim. Uzun süre sorunsuz işinizi görecek, kaliteli çıktı veren ve öğrencilik projeleriniz ötesi sonuçlar elde edebileceğiniz kameralardır. Fakat ayrıca biraz daha lens için ödeme yapmanız gerekebilir ama o da hesaplı halledilebilir. Sİz bir karar verin ve biraz araştırma yapın, gerekirse daha sonra tekrar yardımcı oluruz. Kolay gelsin.

   1. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

    Peki aklımda bir soru daha var.Telefonumun ekranı kırıldığı için bir telefon alacağım.Bahsettiğim gibi bir dslr da almayı istiyorum.Böyle olursa biraz masraflı olacak.Bir yandan da aklımı z5 gibi üst segment telefonların video kalitesi kafamı karıştırıyor.İyi bir telefonla da bahsettiğim ihtiyaçları karşılayabilir miyim ? Yoksa düşük bütçe bir telefon alıp iyi bir dslr ve lens çözümü daha mı uygun olur ?

   2. Telefon ancak başka bir şey yoksa idare eder. Ben o seçenekleri kamera alması söz konusu olmayan kişiler için yazmıştım. Sizin zaten mesleğe giriş için kameraya yönelmeniz gerek. Telefon ile dramatik çekim olmaz. Almanız gereken bir DSLR ve adım adım lens seti.

 4. Merhabalar ;
  Kamera almak için önümde bir engel kalmadı şuanda bütün işlerimi hallettim.Kendim bir süre araştırma yaptım ama teknik konulara aşinalığım olmadığı için sizin yardımınızı rica ediyorum doğrusu.Yukarıda bahsettiğim ihtiyaçlara binaen bana önerebileceğiniz model anladığım kadarıyla 600d.Eğer daha iyi bir opsiyon küçük bir farkla yükseltilebilecekse karşılayabilirim.Lens olarak önerinizi merak ediyorum.

  Bulduğum bir kaç ilan ;
  https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-canon-eos-600d-plus50-mm-plus18-55-mm-lens-pluscanta-338315022/detay
  https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-600d-plus-50-mm-1.8-ef-lens-334758124/detay

  Çevrenizde güvenilir insanlar veya mağazalar varsa oraya da gidebilirim.İstanbul’da okuyorum.Cevabınızı merakla bekliyorum 🙂

  1. İki ilan da güzel ama ilkinde garanti geçerliymiş. EĞer temizse yani bir sorunu yoksa o kamerayı 50 hatta 100TL altına da alabilirsiniz sanırım. Bizde de satılık Japon japımı tam set Kiss X5 (600D) var ama Ankaradayız. Kendi baktıklarınızdan tatmin olmazsanız mesaj atın, o zaman yardımcı oluruz. Hayırlı olsun.

   1. Hocam 900TL ye pazarlık yaptım ilk ilan için.Sizin elinizdeki hakkında da bilgi alabilir miyim ? Fiyat ve ürün hakkında karşılaştırma yapıp uygunsa almak isterim.

   2. Japon yapımı Kiss X5 (600D’nin Japonya yerel modeli). Battery grip var, uzaktan kumanda (deklanşör için) var, 3 pil ve bir de DC coupler (normal şebeke elektriği ile kullanım için) var. Sadece yanında lens yok yani sadece gövde olarak satılık. Şu anda Ankara’da ve uzun süredir kullanılmamakta. Sorunsuz, isterseniz ML ile gönderilebilir ama fiyat konusunda danışmam gereken kişiler var. Ürün artık kendime ait değil de ortağı olduğum stüdyoya ait durumda ve fiyata karar vermek lazım. Bu arada alacağınız kameranın shutter count’unu ML ile öğrenin derim. Satıcı bakıp söylesin ki tam durumunu bilin. Eğer ikna olduysanız ben sizi tutmayayım çünkü şu anda kamerama doğrudan ulaşamam. En erken bayram sonrası olabilir. Ayrıca satılık GH2 de var ve onun fiyatı sadece gövde olarak 900 TL idi. Buna göre düşünün derim.

  1. Evet fiyat biraz fazla ucuz geldi bana da. İncelemeden bir şey söylemek mümkün değil. 600 ve 700 serileri birbirinden çok farklı değiller. Her birinde wifi, vb ek özellikler eklendi. O nedenle bu düzey için alınabilirler. Sadece raw çekme olanağınız sınırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s