Film Çekimi için izin belgesi…

k8ixbpbcp

Bir çok amatör ya da öğrencinin film çekmeye başlamadan önce yapması gereken işlerden biri filmin çekileceği yerden izin almaktır. Her ne kadar amatör ve öğrenci projeleri için bu pek sorgulanmasa veya gerekli görülmese de iş sağlama bağlamak açısından atılması gereken bir adımdır. Zaten yasalar gereği kamuya açık alanda bu türden bir işe kalkışırken izin alınması zorunlu ve bu nedenle riske girmeden bir masraf içermeyen bu işin yapılması gerekli. Öte yandan bir şeylerin ters gitmesi durumunda bu adımın halledilmiş olması sizi büyük bir dertten kurtaracaktır.

Bu nedenle hazırladığım bir belgeyi burada sizlerin kullanımına sunuyorum. Bu belge üzerinde başvuracağınız yasal makama ve filminizin içeriğine göre değişiklikler yapılmalıdır. Mümkünse en yüksek mülki amirlikten (İl merkezleri için Valilik, diğer yerlerde ise Belediye) izin alınması en doğrusudur. Valilik bu konuda en sağlam adım çünkü emniyet görevlileri belediye iznini saymayabilirler ama valilik amir konumunda olduğu için buna itiraz etmeyeceklerdir. Ayrıca, bu metni hazırlarken çekilecek filmin içerik açısından suya sabuna dokunmayan bir şey olduğunu varsaydım. Araba takibi, sokak ortasında dövüş sahnesi vb şiddet içeren herhangi bir sahne, gerçek ya da gerçek görünümlü silah kullanımı, ateş yakmak ve hele hele molotof kokteyli veya gaz bombası türünden bir şey kullanacak iseniz bunları açık açık beyan etmeniz gerekmekte. Zaten bu türden kullanımlarda teknik (yangın söndürücü, duyuru panelleri vb) ile sivil halkı paniğe sevketmeyecek önlemler (sokak başında gelenleri bilgilendirecek set görevlileri vb) de almanız ve bunları beyan etmeniz gerekcektir. Ek olarak, bu türden bir içerik varsa muhakkak yerel emniyet birimlerine de haber veriniz.

Bundan başka, özellikle küçük yerleşim merkezleri ve bazı özel işletmeler kendilerinin reklam ve tanıtımını yapacak bu türden etkinliklere oldukça olumlu yaklaşabilirler. Bu türden bir tanıtım içeriğinin varlığını belirtmeniz söz konusu amirliğin size beklemediğiniz destekler vermesi anlamına da gelebilir. Bu nedenle mümkünse bu türden olumlu içerikleri de dilekçe metnine ekleyiniz.

Bu dilekçe sadece amatörleri hedefleyerek genel mekanlar için tasarlanmıştır. Kullanacağınız mekan tarihi (müze, tarihi kalıntılar ve ören yerleri vb) içermekte ise Kültür Bakanlığı’ndan, polis arabası ve üniforması içermekte ise Emniyet Müdürlüğü’nden, askeri herhangi bir mekan, anıt ya da üniforma içermekte ise ya Genel Kurmay Başkanlığı’ndan ya da bulunduğunuz yerdeki garnizon komutanlığı’ndan ayrıca izin alınmalıdır. Üniversite kampüsleri özellikle öğrenci iseniz bu konuda daha rahatlar ama imajlarını bozacak bir durum varsa onlar da hassasiyet gösterebilirler. Ayrıca akşam saatleri ve hafta sonları bu tür yerlerin kullanımı söz konusu ise yine izin alınmalıdır.

Benden bu kadar. Umarım işinize yarar. Sizlerden gelecek deneyim ve önerilerle metni daha da geliştirmeyi ve düzeltmeyi de umuyorum. Bir yerlerde kullanırsanız ve deneyiminizi buraya kısa bir mesajla aktarırsanız da ayrıca memnun olurum. Kolay gele…

IzinDilekcesi_Ornek

İzindilekcesi

Reklamlar

Film Çekimi için izin belgesi…” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s