Drone sahiplerinin dikkatine!

Reklamlar

Drone sahiplerinin dikkatine!” için 5 yorum

 1. Gerçekten çok faydalı bilgilerle dolu bir blog. Burada harika bir iş çıkartıyorsunuz. Ben bir süredir kendi çabalarımla bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Size ciddi bri önerim olacak. Burada yazılan teorik yazıların ve bilgilerin arkasından workshop gibi bir etkinlik düzenlense? Hangi Şehirde olursa olsun gelip deneyimlemek isterdim. Böyle bir etkinlik için zamanınız olabilir mi?
  ve merak ettiğim bir başka şey ise siz tam olarak ne yapıyorsunuz? 🙂 Burada içerik hazırlayan 3 kişi var sanırım. Mesleklerinizi gerçekten merak ediyorum.

  1. İlginiz için teşekkür ederim. Fulgura film aslında yıllar önce bu konuda kafa kafaya verip bir gün beraber çalışmaya karar veren 3 kişinin projesi ama onca sene sonra herkes kendi hayatının derdine düşmüş olduğu için şu anda sadece 1 kişi tarafından yürütülmekte. Diğer arkadaşlarım henüz katılım yapamadılar ve bu gidişle hayalimiz olan bu oluşuma son verip başka şekilde yola devam etmek gerekecek. Bu kesin karar verilmedikçe workshop vb zor ama bu konular bazı üniversite vb kurslarda kullanılmakta dendi bana. Yani bazı üniversite klüpleri ya da derslerinde malzeme olarak kullanılmakta imiş. Bir gün workshop olmasını isterim ama önce kendi işlerimizi bitirmek gerek. Bu türden bir gelişme olursa burada bildiririz. Bu blog da zaten biçim değiştirecek gelecekte ve bağımsız bir site haline gelecek. İsim değişikliği vb de olacak sanırım. Şu anda biraz yersiz yurtsuz durumda takılmaktayım desem yalan olmaz. Tekrar teşekkürler.

 2. Merhabalar yazılarınız gerçekten çok faydalı teşekkür ederiz hava çekim işlerinde BMPCC hangi çekim modunu ve netür bi lens tavsiye edersiniz bmpcc ile hava çekimlerinde dikkat edilecek hususlar ile ilgili bizi aydinlatirmisiniz.

  1. Çekim modu normalde diğer durumlardan farklı olmamalı. Hava çekimleri zaten çok uzun olmuyor ve o nedenle mümkünse RAW, 25fps, 180 derece, 800 ASA kullanın. Daha uzun çekim süresi için ProRes HQ denenebilir ama drone ile çekim daha kontrolsüz olacağı için pozlama ayarlarına müdahale daha önemli olacaktır. O nedenle çok büyük sorun yoksa ve deneyimle doğru değeri önceden bulabiliyorsanız RAW çekin.

   Burada esas önemli olan lens çünkü ağırlık ve görüş açısı sorunlarını o çözebilir. Olympus 12mm ya da Panasonic Lumix 14mm ideal ve hafif lensler.

   Gündüz çekimi için de f/5.6 yeterli ama uzakların net olması isteniyorsa f/8 ve önüne de ND filtre gerekebilir. Ben olsam f/5.6, 800 ASA ve ND kullanırdım. Ama drone çekimlerinde yerde yapılan ayar bazen yukarıda tutmaz. Yani drone havadayken ufka bakıyorsa yerdekinden daha bol ışık topluyordur. Yere bakıyorsa da yansıyan ışık miktarı yüksektir. Bu nedenle her çekim denemeli ve provalı olmalı. Hatta esas çekim bitince garanti olsun diye ayarları biraz değiştirip bir de yedek çekim yapmalı derim. Drone çekiminin kontrolü zor ve o nedenle RAW derim.

   Bir de 25 yerine 30fps ve 144 derece shutter deneyebilirsiniz. Bu biraz daha keskin sonuç verir ve bir de bunu 25 ya da 24 fps timeline’a oturtursanız biraz yavaş çekim elde etmiş olursunuz. Fakat bu ayar gündüz için geçerli ve ortamda yapay aydınlatma (sokak ışıkları vb) varsa sorun olur. Manzara vb geniş planlarda güzel sonuç verir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s